Betöltés...

Artist


Ádám Fischer
3

Ádám Fischer

Birth: Budapest, 1949. szeptember 9.

Kossuth-díjas magyar karmester.


Életútja:

Zenész családban született. Apja, Fischer Sándor szintén karmester volt, s öccséből, Fischer Ivánból is szintén karmester lett. Gyermekkorában testvérével együtt az Operaház kórusában énekelt. Tanulmányait a Bartók Béla Konzervatóriumban zongora és zeneszerzés szakon végezte, majd Bécsben (Hans Swarowskynál 1968–1971 között),…

 Continue

Current programs


Heroes and Heroines – Popular Excerpts From Wagner’s Opera Ádám Fischer and the Hungarian National Philharmonic Orchestra

Müpa

Come hear the most popular melodies, arias and orchestral excerpts from Richard Wagner’s operas at the closing event of…

Kossuth-díjas magyar karmester.


Életútja:

Zenész családban született. Apja, Fischer Sándor szintén karmester volt, s öccséből, Fischer Ivánból is szintén karmester lett. Gyermekkorában testvérével együtt az Operaház kórusában énekelt. Tanulmányait a Bartók Béla Konzervatóriumban zongora és zeneszerzés szakon végezte, majd Bécsben (Hans Swarowskynál 1968–1971 között), Velencében és Sienában (Franco Ferrara mesterkurzusain 1970–1972 között) képezte tovább magát.

Tanulmányaival párhuzamosan már 1971-ben munkába állt. Először a grazi operaházban dolgozott mint korrepetitor, majd 1972-ben Sankt Pöltenbe került, ahol a korrepetálás mellett vezényelt is. Nemzetközi karrierjét 1973-ban milánói versenygyőzelme indította el. Ezt követően a Bécsi Állami Operaházban dirigált (1973-1974), majd a finn Finn Nemzeti Opera első karmestere lett (1974-1977). Innen a karlsruhei operaházhoz szerződött, ahol szintén első karmesterként tevékenykedett 1979-ig, amikor a müncheni Bajor Állami Operaházhoz szerződött. 1981-ben kinevezték a freiburgi Városi Színház főzeneigazgatójának, 1983-ban pedig a kasseli Állami Színház főzeneigazgatója lett 1992-ig. 2001–2005 között a mannheimi Nemzeti Színház főzeneigazgatója volt majd visszatért Budapestre, ahol elvállalta a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának főzeneigazgatói tisztségét (2008-ig). Közben, 2007-ben a Magyar Állami Operaház főzeneigazgatója lett (2009-ig), majd az opera külön e célra létrehozott Művészeti Tanácsadó Testületének elnöke lett. A köztes időszakokban szabadúszó karmesterként tevékenykedett.

Máig rendszeres vendégkarmestere a világ számos neves operaházának. Vezényelt a Bécsi Állami Operaházban, a Párizsi Operában, a milánói Scalában, a londoni Covent Gardenben és a New York-i Metropolitanben. Dirigálta egyebek közt a bécsi, a londoni és a Los Angelesi Filharmonikusokat, valamint a chicagói és a Bostoni Szimfonikusokat. 1984-től az Állami Hangversenyzenekar vendégkarmestere, 1996-tól a zenekar első vendégkarmestere és művészeti tanácsadója. 1998-tól vezeti zeneigazgatóként a Dán Rádió Kamarazenekarát, amellyel lemezre vette Mozart legtöbb operáját és szimfóniáját.

Visszatérő vendége neves fesztiváloknak. 1980-ban hívták először vezényelni a Salzburgi Ünnepi Játékokra, ahol azóta rendszeres vendég. 1987-es megalakulása óta művészeti vezetője az Osztrák-Magyar Haydn Zenekarnak, amellyel a komponista összes szimfóniáját lemezre vette, szervezője a kismartoni Haydn Fesztiváloknak. Rendszeresen vezényelt Bayreuthban, ahol a Ring tetralógia dirigenseként debütált 2001-ben. 2004-ig ő vezényelte a Ring előadásait, majd 2006–2007-ben a Parsifalt dirigálta. 2006-ban indította el a Művészetek Palotájában a Budapesti Wagner-napok rendezvénysorozatát.
Legismertebb lemezfelvételei [szerkesztés]

Nagydíjas operafelvételei:

Goldmark: Sába királynője (Hungaroton),
Bartók: A kékszakállú herceg vára (CBS/Sony)

Kitüntetései, elismerései:

a milanói Scala Guido Cantelli-verseny első helye (1973)
„Az év karmestere”
Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2002)
Kossuth-díj (2008)
A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (2009)
Budapest díszpolgára (2009)

 

Recommendations